Zespół niespokojnych nóg
świdnica medycyna estetyczna
Do jednych z najbardziej znanych zaburzeń występujących podczas snu należy lunatykowanie, które występuje głównie wśród dzieci. Wśród dorosłych o wiele powszechniejszą dolegliwością jest zespół niespokojnych nóg.
Nazwa tej choroby być może wzbudza uśmiech, jednak w rzeczywistości bardzo uprzykrza życie chorym, czasem zupełnie uniemożliwiając im wyspanie się. Zespół niespokojnych nóg ma cztery podstawowe objawy.
Pierwszy z nich to uczucie mrowienia, kłucia i cierpnięcia kończyn dolnych. Drugi symptom to niekontrolowana potrzeba poruszania nogami podczas siedzenia bądź leżenia.
Objawy te ustępują najczęściej po wykonaniu ruchu oraz nasilają się w godzinach wieczornych i nocnych. Bywa więc, że chorzy zupełnie nie mogą spać, bo nawet co minutę budzi ich niekontrolowane poruszanie kończynami dolnymi.
Choć zespół niespokojnych nóg to choroba neurologiczna, jej łagodna forma nie wymaga leczenia farmakologicznego. Jeżeli jednak chory nie może normalnie funkcjonować najczęściej podaje się mu leki dopaminergiczne – schorzenie to najczęściej powodowane jest bowiem niedoborem dopaminy w organizmie.